لطفا جهت مشاهده کامل بر روی ادامه مطلب کلیک کنید... جلسه هفتگی هیئت مجمع الذاکرین  با سخنرانی حاج یدالله بهتاش و مداحی حاج محمد نوروزی در بیت الجواد(ع) برگزار شد.
 
بنابراین گزارش، جلسه هفتگی هیئت مجمع الذاکرین  با سخنرانی حاج یدالله بهتاش و مداحی حاج محمد نوروزی در بیت الجواد(ع) برگزار شد. در این مراسم حاج یدالله بهتاش به سخنرانی در رابطه با عوامل سعادت انسان پرداختند که در ادامه بخشی از آن را می خوانیم:
 
رسول اکرم (ص) فرمودند: پنج مورد است که اگر انسان آن را دارا باشد موجب سعادت است. اولین آن همسر صالح است. فرمودند: من به شما خبر ندهم که بهترین چیزی که گنج است برای شما چیست؟


اینکه یک زن صالحه داشته باشید که وقتی به او نگاه می کنید خوشحال بشوید، اگر چیزی می خواهید از شما اطاعت کند، وقتی از خانه بیرون می روید خودش و مال شما را حفظ کند. این 3 صفت را اگر داشته باشد بهترین گنج است. روایت داریم که اگر زنی یک لیوان آب به شوهر تشنه اش بدهد ثوابش از یک سالی که هرشبش را نماز شب بخواند و هر روزش را روزه بگیرد بیشتر است. من در روایات دنبال روایت متقابل گشتم و پی بردم که در مورد آقایان هم اگر برای خانم ها لقمه درست کنند ثواب دارد. روایت داریم که وقتی زن و شوهر به هم نگاه محبت آمیز می کنند خدا به آنها رحم می کند.

در خانواده ها باید آرامش باشد. اگر می خواهیم در جامعه رشد کنیم باید در خانه آرامش داشته باشیم . اگر در خانه آرامش نباشد ما نمی توانیم در شغل خودمان رشد و پیشرفت کنیم. در خانواده های ما 3چیز نباید باشد: ضرب، شتم، ترس. دست بلند کردن نداشته باشیم، شماتت و سرزنش نکنیم و از ما در خانه نترسند. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: اگر به همسرت بگویی دوستت دارم هیچ وقت ازقلبش بیرون نمی رود. چند بار از آن قربان صدقه هایی که به رفقایمان می رویم، خوب است به همسرمان برویم. خیلی تاثیر گذار است. نسبت به همدیگر محبت و صفا و صمیمیت داشته باشید.

دومین مورد فرزندان نیکوکارند. انسان اگر فرزندان نیکوکار داشته باشد مایع سعادت انسان است. گاهی پدر و مادر خوب هستند اما اگر فرزند خوب نباشد دنیا و آخرت انسان را خراب میکند. آنچه که مایع سعادت انسان است فرزند متدیّن است. برخی فکر می کنند اگر پول و ثروت به پای فرزندانشان بریزند، کافیست اما هرگز اینگونه نیست آنچه که مایع سعادت انسان است فرزند صالح و متدین است. اگر پول و موقعیت اجتماعی هم داشته باشد باید دین داشته باشد.

سوم فرمودند اگر می خواهی سعادت مند شوی باید رفقایت هم خوب باشند خیلی ها را رفقایشان بیچاره کرده است. برخی فکر می کنند که اگر خودشان خوب باشند کافیست اما اینگونه نیست. نباید به هر کسی نشست و برخاست کرد در هر جمعی بود. با هر کسی ننشینیم با هر کسی رفیق نشویم. ما نوکر امام حسینیم، همانطور که آقا به ما آبرو داده است ما هم باید این آبرو را حفظ کنیم.

در نتیجه باید نشست و برخاستمان، رفاقت هایمان هم باید حساب شده باشد.حتی می خواهم بگویم در همین مجالس هم در کنار هرکسی ننشینید. گاهی انسان در کنار برخی می نشیند که تا آخر مجلس او را به حرف می گیرند.

چهارمین مورد این است که انسان رزق و روزیش در همان جایی باشد که زندگی میکند. مجبور نشود برای یک لقمه نان به شهر دیگر، کشور دیگر برود و سایه اش بالای سر زن و فرزندانش باشد.

و آخرین مورد فرمودند " حب لمحمد وآله " که الحمدلله ما این مورد را داریم. اگر فرزندانمان را هم ما بتوانیم خوب با قرآن و اهل بیت انسشان بدهیم، رابطه شان را برقرار کنیم، در همین زمانه هم فرزندانمان منحرف نمی شوند باید دست فرزندانمان را در دست قرآن و اهل بیت بگذاریم.
 
در ادامه این مراسم؛ مداحان اهل بیت حاج یدالله بهتاش و حاج محمد نوروزی، به مرثیه سرایی در رثای حضرت زهرا (س) پرداختند که در ادامه آورده ایم؛
 
خودم دیدم که آتش شعله ور بود

خودم دیدم که زهرا پشت در بود

خودم دیدم که زهرا ناله می زد

خودم دیدم که دستش بر کمر بود

خودم دیدم که او افتاد ه از پا

کنارش فضّه خونین جگر بود

***********

در ادامه مداح اهل بیت

خانه تو کعبه امید ما

بیت تو معراج صبح و شام پیمبر

کرده خدا با صدای پای تو تنظیم

دور زمین و زمان و چرخ مدوّر

مِهر تو را هر که نیست هیچ ندارد

گرچه به حشمت بود نظیر سکندر

مهر تو چون آفتاب و لطف تو باران

کین دو به نفس مطهِّرند و مطهَّر

آب وضویت دوای عیسی و موسی

خاک درت قبله گاه ساره و هاجر

هر که تو را دوست است آبش بر رو

هر که تو را دشمن است خاک است بر سر

نسیم شهر مدینه به خود ناز کند

که هر شب از حرم مخفی ات گذر دارد

حبل متین هزار عارف و عامی است

هر نخی از چادرت به عرصه محشر

لب به شفاعت تو باز کن که نماند

جای شفاعت برای شافی دیگر
 
/س113برچسب ها :
حاج محمد نوروزی ,